ΠΜΣ Γερμανική Φιλολογία: Θεωρία - Εφαρμογές

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΠΟΛΥΜΕΣΩΝ ΚΑΙ ΓΛΩΣΣΙΚΩΝ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ

Εργαστήριο Πολυμέσων και Γλωσσικών Εφαρμογών

Διευθύντρια εργαστηρίου: Αν. καθ. Άννα Χήτα, achita@gs.uoa.gr

Το Εργαστήριο Πολυμέσων και Γλωσσικών Εφαρμογών θέτει στη διάθεση των μελών διδακτικού προσωπικού και των φοιτητών του Τμήματος Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας ένα χώρο διδασκαλίας και συνεργατικής μάθησης εξοπλισμένο με παραδοσιακά και νέα εποπτικά μέσα. Το εργαστήριο Πολυμέσων και Γλωσσικών Εφαρμογών έχει, αφενός, ως σκοπό να συμβάλλει στον εμπλουτισμό του διδακτικού έργου και της επιστημονικής έρευνας των μελών του διδακτικού προσωπικού. Ειδικότερα, η αξιοποίηση των νέων τεχνολογιών στη διδασκαλία και την έρευνα συντελεί στη διαμόρφωση του περιεχομένου των σπουδών, έτσι ώστε να παρέχονται επιστημονικές γνώσεις με βάση τα δεδομένα της σύγχρονης κοινωνίας της πληροφόρησης. Αφετέρου, το εργαστήριο Πολυμέσων και Γλωσσικών Εφαρμογών συμβάλλει στην εξοικείωση των φοιτητών με τις ψηφιακές τεχνολογίες και την ανάπτυξη δεξιοτήτων που αφορούν στην αξιοποίησή τους στα διάφορα γνωστικά πεδία.

Για το ΦΕΚ ίδρυσης του εργαστηρίου πατήστε εδώ!

Για τον εσωτερικό κανονισμό του εργαστηρίου πατήστε εδώ!